ARCHEO ADVENTURE
pracownia archeologiczna
przewodnik inwestora
Skąd wiemy, że na danym terenie znajdują się zabytki archeologiczne?
Stanowiska archeologiczne zostały wyznaczone w terenie na podstawie badań powierzchniowych przeprowadzanych od lat 70. XX w. w ramach ogólnopolskiego programu AZP (Archeologiczne Zdjęcie Polski). Obszary te zostały włączone do ewidencji zabytków w formie kart ewidencyjnych. Na tej podstawie wyznaczane są strefy ochrony w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i warunki w decyzjach o warunkach zabudowy i lokalizacji celu publicznego.
Kiedy inwestor jest zobowiązany przeprowadzić badania archeologiczne?
Warunek przeprowadzenia ratowniczych badań archeologicznych zwykle został określony w miejscowym planie zagospodarowania terenu lub decyzji o warunkach zabudowy. Zakres i rodzaj niezbędnych badań archeologicznych określa właściwy Wojewódzki Konserwator Zabytków w formie opinii lub decyzji administracyjnej.
Czy uzyskanie pozwolenia konserwatorskiego jest skomplikowane?
Aby przeprowadzić badania archeologiczne, niezbędnym jest uzyskać właściwe pozwolenie konserwatorskie. Wymagane załączniki do wniosku określa aktualne Rozporządzenie Ministra Kultury i Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Do wniosku załącza się między innymi:
a) tytuł prawny do zajęcia nieruchomości
b) program badań archeologicznych
c) plan zagospodarowania terenu z oznaczeniem planowanych wykopów
d) właściwą mapę topograficzną lub odwzorowanie terenu w skali 1:10 tys. z ogólną lokalizacją inwestycji
e) współrzędne planowanych wykopów
f) zgodę muzeum na przyjęcie zabytków z badań
Wszystko możesz załatwić samemu, ale jesteśmy po to aby służyć pomocą!
Ile trwa proces uzyskania pozwolenia i jak długo prowadzone są badania?
Przygotowanie załączników do wniosku trwa od kilku dni do kilku tygodni, kluczowym jest uzyskanie zgody o przyjęcie materiałów z badań archeologicznych, ale nie martw się! - zawnioskujemy o to dla Ciebie aby przyspieszyć sprawy!
Po skompletowaniu wniosku i złożenia podania do właściwego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - urząd orzeka o wydaniu pozwolenia w terminach zgodnych z KPA (30 dni, lub w przypadku spraw skomplikowanych 60 dni). Jedynym sposobem, aby ten termin przyspieszyć jest złożenie kompletnego i merytorycznego wniosku. Pamiętaj, że terminy urzędowe rozpoczynają się od momentu złożenia kompletnego podania!
Po uzyskaniu pozwolenia i jego uprawomocnieniu się, Inwestor zgłasza archeologa i ruszamy w teren!
Same badania terenowe trwają w zależności od ich powierzchni i głębokości nawarstwień od kilku do kilkunastu dni. Szanując czas inwestora, zbierzemy odpowiednią ekipę, aby wykonać badania sprawnie i merytorycznie!
Co po zakończeniu badań, kiedy można rozpoczynać budowę?
Zakończenie archeologicznych badań terenowych kończy się odbiorem konserwatorskim, w trakcie którego sporządza się protokół zakończenia badań. Jeśli badania zostały odebrane bez uwag, to można rozpoczynać prace budowlane zgodnie z wydanym pozwoleniem budowlanym. Badacz jest zobowiązany przygotować sprawdzanie z przeprowadzonych badań w terminie 3 tygodni od ich zakończenia. Dokumentację konserwatorską przygotowujemy w trzech egzemplarzach – dla Inwestora, do właściwego Urzędu Ochrony Zabytków i naszego archiwum firmowego – obok protokołu, sprawozdanie stanowi najważniejszy dowód wywiązania się z obowiązku przeprowadzenia badań.
Czy badania archeologiczne są kosztowne?
Badania archeologiczne zwykle stanowią mniej niż promil kosztów realizacji inwestycji. Koszt badań zależy od powierzchni przeznaczonej do badań oraz rodzaju stanowiska. Przygotowując kosztorys zawsze mam na uwadze dobro inwestora oraz sprawne i merytoryczne wykonanie badań archeologicznych.
Zapraszam do składania zapytań ofertowych!
© 2021 ARCHEO ADVENTURE | made by annies